Registrujte se na WEBINÁŘ „Aplikace Daňovka - Digitalizace daňových prohlášení zaměstnanců“
ZAREGISTROVAT

Robotizace návrhu na vklad do katastru nemovitostí

11 000
návrhů na vklad ročně
0%
chybovost
0,7 FTE
roční úspora

Ryze česká společnost Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. působí na našem trhu od roku 1993. V České republice v současné době provozuje síť více než 200 poradenských center. Zaměstnává na 300 zaměstnanců a více než 700 poradců. Za dobu svého působení MPSS půjčila už přes 180 miliard korun více než 400 000 klientům.

S větším objemem úvěrů jde ruku v ruce zvýšená administrativní zátěž na zaměstnance. Jedním z možných řešení je implementace softwarových robotů, díky kterým se procesy spojené s vyřízení úvěru automatizují.

Jaký problém jsme řešili?

Ruční zadávání návrhu na vklad do katastru nemovitostí je časově náročné a rovněž je spojeno s chybovostí, která manuální zpracování provází a představuje nemalou finanční zátěž. Proto se na nás společnost Modrá pyramida stavební spořitelna obrátila s požadavkem na robotizaci celého procesu.

Společnost Modrá pyramida stavební spořitelna je bankovní společnost, která se specializuje na finanční produkty určené k financování bydlení. Mezi ty nejčastěji zvolené produkty patří stavební spoření, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry, nebo hypoteční úvěry. Po uzavření smlouvy je nezbytné vložit veškeré údaje z úvěrových smluv do katastru nemovitostí.

Pracovníci dříve ručně zadávali všechny údaje a prováděli manuálně návrh na vklad pro každý jednotlivý případ. Celý proces byl časově náročný a zároveň docházelo k chybám lidského faktoru, což vyvolávalo zmařené finanční prostředky za chybně provedené návrhy na vklad, která šly na vrub nákladů Modré pyramidy.

Jaké řešení jsme zvolili?

Softwarový robot je navržen tak, aby automatizoval všechny rutinní činnosti – sám se pomocí přihlašovacích údajů přihlásí do katastru nemovitostí, provede vklad a vygeneruje dokument s Návrhem na vklad, který následně nahraje do core systemu.

Po seznámení se s celým procesem byla Automation Teamem společnosti StringData navržena robotizace procesu podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí, která zahrnuje přihlášení se do portálu katastru nemovitostí, vytvoření nového vkladu, vyplnění všech potřebných údajů a následně uložení vyplněného návrhu.

Roboty UltimateRPA jsme nasadili na klíčové fáze procesu. Robot si sám najde potřebné LV (listy vlastnictví), vyčte data a zadá je do katastru nemovitostí. Vygenerovaný dokument s Návrhem na vklad zpětně naimportuje do core systému.

Softwarový robot je navržen tak, aby se sám pomocí přihlašovacích údajů přihlásil do katastru nemovitostí. Po úspěšném přihlášení robot klikne na tlačítko Nový návrh a vybere Vytvořit návrh na vklad. Do návrhu následně vloží veškeré údaje, které získá ze smlouvy o zřízení zástavního práva k nemovitosti a smlouvy o úvěru. V návrhu na vklad musí být zadány údaje o nemovitosti, o účastnících smlouvy, o vlastnickém a jiném právu, také doplňující údaje a na závěr souhrn.

Jak projekt dopadl?

Díky robotizaci došlo k výraznému zrychlení celého procesu. Softwaroví roboti do StringData pracují nepřetržitě 24/7 a nedělají chyby, díky tomu uspoří společnost Modrá pyramida stavební spořitelna ročně více než 500.000,- Kč.

Díky robotizaci je nyní celý proces podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí automatizovaný. Robot si sám najde údaje ze smlouvy o zřízení zástavního práva k nemovitosti a smlouvy o úvěru, vyčte potřebná data a informace a vše vloží do katastru nemovitostí.

Robotizace přinesla společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna významnou časovou úsporu, snížení chybovosti a převzala rutinní časově náročnou administrativní činnost.

Kdo se na projektu podílel?

Na projektu pracoval Automation Team StringData, který úzce spolupracoval se zástupci IT oddělení , business analytiky a odbornými gestory procesu společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna.

Délka projektu

První fáze projektu zahrnovala sběr dat, který trval přibližně 1 měsíc. Následné řešení zahrnující všechny procesy okolo přípravy, testování a realizace zabralo po finální nasazení do produkce zabralo 4 měsíce.

„Odborníci na robotizaci ze společnosti StringData ve spolupráci s našimi business analytiky a IT specialisty navrhli vhodný postup pro robotizaci podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Roboty UltimateRPA jsme nasadili na klíčové fáze procesu. Robot si sám najde potřebné LV, vyčte data a zadá je do katastru nemovitostí. Vygenerovaný dokument s Návrhem na vklad zpětně naimportuje do core systému.

Díky robotizaci šetříme čas našich zaměstnanců a také přímé náklady spojené s chybným podáním Návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Celý proces je nyní rychlejší, efektivnější a v případě správných vstupních údajů probíhá s nulovou chybovostí."

Pavel Kněžourek
IS Procurement & Controlling Specialist, Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

Související produkty

Hledáte IT partnera
pro svůj projekt?

Spojte se s námi! Co nejdříve se Vám ozveme.
Kontaktní formulář

Chcete zjistit více?

Kontaktujte nás, co nejdříve se Vám ozveme.

Napište nám
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram