KNBox zrychlil v mBank zpracování hypoték

1 000
zpracovaných dokumentů měsíčně
o 15 %
zrychlení procesu
13 měsíců
celková doba implementace

Do České republiky mBank přišla v roce 2007 a v současné době se s více než půl milionem zákazníků řadí mezi nejvýznamnější české banky. Jako první banka přinesla svým zákazníkům zcela nový model samoobslužného bankovnictví, při kterém si zákazník spravuje své každodenní bankovní operace sám. Tento model umožňuje mBank nabídnout svým zákazníkům velkou část bankovních služeb zcela zdarma. A zároveň zajistit jejich vysokou kvalitu a rychlost zpracování. StringData mBank požádala o automatizaci a digitalizaci napojení na katastr nemovitostí s cílem urychlení hypoteční agendy. Celý projekt přinesl výborné výsledky. Produkt KNBox v mBank eliminuje značné množství manuální práce při zpracování hypotečního případu. Rovněž minimalizuje chybovost způsobenou lidským faktorem při ručním přepisu dat. KNBox je efektivní a přehledný nástroj pro kontrolu nemovitostí i pro post sales tým.

Jaký problém jsme řešili?

Při zpracování hypotéky bylo potřeba v mBank zrychlit zpracování této agendy a automatizovat kontroly a další činnosti s tím spojené. Manuální zpracování značně prodlužovalo celý proces a hrozilo riziko výskytu chyb při ručním přepisu dat.

 V mBank klienty žádali o doložení listu vlastnictví a často se stávalo, že trvalo dlouhou dobu, než klient požadovaný dokument zaslal do banky – to prodlužovalo zpracování hypotečního případu. Následné kontroly a další činnosti spojené se zpracováním listu vlastnictví byly prováděny manuálně, zaměstnanci mBank pak ručně zadávali veškerá data o nemovitosti do interního systému, stejně jako data pro Návrh na vklad zástavního práva pro katastr.

Cílem bylo zrychlit celý proces, eliminovat manuální práci a s tím spojené chyby způsobené lidským faktorem.

Jaké řešení jsme zvolili?

Díky komplexní digitalizaci a automatizaci získávání dat z katastru nemovitostí přináší KNBox rychlejší a efektivnější zpracování. Dalším důležitým benefitem je nulová chybovost a úspora nákladů.

Klientovi mBank jsme nabídli nástroj KNBox, který pomáhá získávat elektronická dat z katastru nemovitostí. Díky komplexní digitalizaci prostřednictvím KNBoxu přináší mBank klientovi rychlejší a efektivnější zpracování hypotečního případu. mBank navíc ušetří při zpracování ušetří.

Již dříve mBank spolupracovala se společností StringData na projektech implementace produktů SDBoxBINF. Díky této spolupráci se dozvěděli i o systému napojení na katastr nemovitostí KNBox. Pro tento projekt mBank oslovila několik dalších dodavatelů s poptávkou. Jednalo se nejen o napojení na data katastru nemovitostí, ale také s návazností na další spolupráci. Diskutovalo se o napojení na Portál pro odhadce a na katastr nemovitostí také na Slovensku. Vzhledem k tomu, že StringData nabízejí již existující řešení pro napojení na katastr nemovitostí, bylo jednodušší si finální produkt představit a vybrat. Dalším faktorem byla také cenová dostupnost kompletního řešení.

Velkou předností řešení KNBox je prevence chybovosti na vstupu. Data z katastru nemovitostí nemusí zaměstnanci ručně přepisovat. Rovněž přínosnou je možnost sledovaní změn v portfoliu nemovitostí – např. zachycení změny vlastníků, stavu probíhajícího řízení a jejich automatické zpracování. Uživatelské rozhraní KNBoxu nabízí více možností, než je k dispozici v aplikacích, nabízených katastrem nemovitostí (dálkový přístup nebo nahlížení do katastru nemovitostí), zobrazení dat je přehledné a intuitivní. KNBox nabízí možnost zobrazení dat a tiskový výstup ve stejném formátu, jaký je k dispozici přes katastr nemovitostí. Rovněž nabízí pravidelné aktualizace v návaznosti na změny vydané katastrem nemovitostí.

Jak projekt dopadl?

Celý projekt přinesl výborné výsledky a výrazně zrychlil zpracování hypotečního případu.

Chytrý konektor katastru nemovitostí KNBOX zrychlil celý proces zpracování hypotečního případu, eliminoval manuální práci a s tím spojené chyby způsobené lidským faktorem. Měsíčně KNBOX zpracuje cca 1000 dokumentů.

Kdo se na projektu podílel?

Na projektu pracoval interní tým StringData, který úzce spolupracoval se zástupci IT, business, procurement a risk oddělení společnosti mBank.

Délka projektu

Výběrové řízení jsme začínali v srpnu 2019 a od té doby jsme si postupně vyjasňovali požadavky a kritéria, následně jsme přešli do fáze vývoje a doručení projektu. Celková doba realizace trvala celkem 13 měsíců.

„Rozhodně jsme spokojeni s dodaným řešením KNBox, díky němuž ušetříme spoustu manuální práce při zpracování hypotečního případu a tím eliminujeme množství chyb způsobených lidským faktorem. KNBox je přehledný nástroj pro kontrolu nemovitostí i pro post sales tým, který taktéž využívá KNBox pro kontroly nemovitostí i pro potřeby vyhotovení kvitance na katastr, opět se tedy vyhneme možným chybám při vyhotovení dokumentace pro klienta."

Denisa Krohová
Sales Processes Specialist

Související produkty

Hledáte IT partnera
pro svůj projekt?

Spojte se s námi! Co nejdříve se Vám ozveme.
Kontaktní formulář

Chcete zjistit více?

Kontaktujte nás, co nejdříve se Vám ozveme.

Napište nám
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram