Nástroj pro monitoring aplikací a služeb

Green Light sleduje, měří a reportuje, zda aplikace a služby fungují na 100%. Zároveň dokáže predikovat možný budoucí výpadek aplikací a služeb. S Jaroslavem Plachým, vedoucím One Teamu - kde nový nástroj vznikl, jsme si povídali nejen o přínosech aplikačního monitoringu.

Jak vznikal nový produkt Green Light a co může našim klientům nabídnout? 

Společnost StringData má ve svém portfoliu produkt SyDesk, který je jedním z prvních produktů, který naše společnost vytvořila. Když jsme loni na jaře o tomto produktu přemýšleli a zkoumali jsme jeho využití a reference u našich stávajících klientů, což jsou především velké bankovní společnosti a finanční instituce, tak jsme došli k závěru, že by bylo vhodné vytvořit nový produkt, který se bude specializovat na aplikační monitoring. A v podstatě z toho vzešel nový, moderní, efektivní nástroj, který jsme nazvali Green Light.

„Green Light dokáže dopředu predikovat možný výpadek aplikace. To znamená, že WinRobot dokáže na základě chování aplikace vyhodnotit, zda se ta aplikace neřítí do nějakého kritické situace, což ve výsledku dokáže ušetřit desítky až stovky tisíc korun." 

Můžeš nám vysvětlit, jak Green Light funguje?

Green Light je pokročilý nástroj pro dohled End2End aplikací, což znamená, že tento nástroj pomocí řešení WinRobot simuluje práci uživatele a provádí reálné operace tak, jako kdyby je prováděl samotný uživatel. To nám umožňuje monitorovat kroky, které daný uživatel dělá – to znamená, že můžeme měřit samotnou dostupnost a odezvu jednotlivých aplikací. Dokonce můžeme jít ještě dál a měřit jednotlivé body nebo jednotlivé elementy na dané obrazovce – jestli se zobrazily, zda se zobrazily na správném místě nebo za jak dlouho se zobrazily. Díky nástroji Green Light máme množství naměřených dat, které dokážeme srozumitelně a velice přehledně zobrazit. Proto ten, kdo s nástrojem pracuje, má k dispozici přehledný dashboard a ví, co se v aplikaci děje, jaké mají aplikace odezvy, jak fungují, a to jak historicky, tak i v reálném čase.

Díky této hloubce zpětné vazby sbírá SyDesk Lite tak kvalitní data?

Ano, je to tak. V porovnání s ostatními nástroji je Green Light napojen přímo na API uživatelské stanice a díky tomu máme k dispozici opravdu velice kvalitní data, na která se dá spolehnout. V podstatě nástroj Green Light opravdu simuluje daného uživatele včetně kontroly. Přehledný dashboard, který tento nástroj poskytuje, nám zobrazuje informace o tom, co se děje v reálném čase.

 

Jaké přínosy má nasazení dohledového nástroje pro klienta?

Jelikož je nástroj Green Light primárně určen pro E2E monitoring, tak může klientovi nabídnout velice efektivní monitoring, který klientovi zároveň poskytuje velice kvalitní data. Díky datům, které daná organizace nebo instituce získá, dokáže aplikace optimalizovat – zrychlit, zjednodušit, odstranit kritická místa v daném procesu. Samozřejmě i ušetřit peníze v celém procesu, který klient monitoruje. Firmám následně dokážeme pomoci s optimalizací, digitalizací i robotizací procesů.

Na začátku jsi zmínil WinRobota, jak ho využíváme při monitoringu?

WinRobot je poměrně unikátní věc, je to naše řešení, které vzniklo ve firmě StringData. Pomocí tohoto řešení vytváříme simulační skripty, které nahrazují chování uživatele. Samotný WinRobot provádí kroky úplně stejně, jako by je prováděl daný uživatel. WinRobot je nástroj, ve kterém se nastaví simulace, určí se, kde a co se má měřit. Když půjdu do většího detailu, tak WinRobot si dokáže otevřít libovolnou aplikaci včetně Edge nebo Chrome, dokáže zadat internetovou adresu nebo url, dokáže otevřít login page měřené aplikace, umí se do aplikace přihlásit, dokáže načíst jakoukoliv obrazovku dané aplikace bez ohledu na použitou technologii a dokáže zkontrolovat, že obrazovka, která se načetla, je tak, jak má být – tedy obsahuje všechny elementy a tyto elementy jsou na svém místě, dokáže ale také rozhodovat či zasílat a číst SMS apod. A tohle všechno umí WinRobot.

Říkal jsi, že Green Light vychází ze SyDesku, můžeš oba nástroje srovnat?

Určitě. Klasický SyDesk je robustní a komplexní nástroj, který slouží ke sledování, výpočtu a reportování dostupnosti a výkonnosti IT služeb, aplikací i infrastruktury – je to nástroj, který měří kompletně všechno a mimo jiné má v sobě i E2E aplikační monitoring. Jakožto velký a robustní nástroj má určité požadavky, například databázi ORACLE. To je něco, co klient musí mít nebo si musí pořídit, aby si mohl SyDesk naimplementovat.

Produkt Green Light je naopak velmi jednoduchý a snadno implementovatelný nástroj. V podstatě se dá nasadit na jakýkoliv počítač a měření lze spustit prakticky okamžitě. Ke Green Light nepotřebujete další aplikace třetích stran. To z něj dělá velmi atraktivní a cenově dostupný nástroj, který lze v řádu několika hodin (potažmo dnů, pokud se bavíme i o vytvoření simulací) nasadit a začít používat.

Jaká je podle tebe budoucnost dohledových nástrojů?

Dohledové nástroje tady s námi jsou už poměrně dlouhou dobu, a to především z pohledu infrastrukturního dohledu. To znamená měření využití procesů, paměti, disků. Je tu i síťový monitoring. Nicméně procesy, které dnes vidíme u našich klientů, se neustále digitalizují, tudíž i aplikace se stávají více a více kritickými. Proto je stále důležitější tyto aplikace měřit. Mít k dispozici informace, zda aplikace fungují na 100% nebo mají nějaké výpadky. Pokud fungují, zda fungují, jak mají. To je zásadní věc pro aplikační monitoring, která bude velice důležitá i do budoucna. Já osobně zde vidím i další prvek, který je neméně důležitý, a to je právě prediktivní monitoring. Green Light dokáže dopředu predikovat možný výpadek aplikace. To znamená, že WinRobot dokáže na základě chování aplikace vyhodnotit, zda se ta aplikace neřítí do nějakého kritické situace, což ve výsledku dokáže ušetřit desítky až stovky tisíc korun.

Pokud právě hledáte vhodný nástroj pro monitoring, kontaktujte naše obchodní oddělení sales@stringdata.cz.

Ondřej Říha

Marketing Business Partner

Související produkty

Související články

Chcete zjistit více?

Kontaktujte nás, co nejdříve se Vám ozveme.

Napište nám
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram