Zpět

Ředitel Zakázkového Vývoje Ondřej Kozel

Ideální uchazeč o práci u nás nemusí být nutně programátor. Dáváme příležitost každému, kdo zapadne do kolektivu a zároveň prokáže chuť se zdokonalovat. 

Ondro, jak ses dostal k programování?


Kolem IT se motám od mala, nic jiného vlastně ani neumím. Když mi bylo 10 let, založili jsme s kamarádem imaginární společnost H+K software. Vyvinuli jsme aplikaci “Rak”,
která uměla zobrazit zadaná slova pozpátku, což pro nás tenkrát byla senzace.Co jsi dělal před příchodem do StringData?


Po studiu jsem založil vlastní firmu na zakázkový vývoj. Časem jsem dal však přednost jistotě pravidelného měsíčního příjmu. S podnikáním jsem sice nikdy úplně neskončil, ale práce
na plný úvazek mi vyhovuje více.


Před nástupem do StringData jsem působil jako vývojář v cestovní kanceláři. Nejdříve jako IT programátor. Až později jsem se specializoval na optimalizaci vnitropodnikových procesů. Většina mé práce tehdy neměla validovaný výstup, což mi časem přestalo vyhovovat.
Chtěl jsem se kariérně posouvat a učit, což mi StringData umožnila.Co tě na StringData zaujalo a jaké byly tvé první pocity?


Věříte na osud? Já jo! Šel jsem z práce jako obvykle s pocitem, že mě to, co dělám, nenaplňuje a rozhodl jsem se, že dám výpověď. Pár minut nato mi zavolal headhunter
ze StringData a už další den jsem seděl na pohovoru.


U testu mě překvapilo, že odpovědi nejsou striktně dané (dodnes je forma testu stejná). Možnost pro uplatnění vlastního názoru mě nadchla.

 

Okamžitě jsem poznal, že jsou StringData na úplně jiné úrovni, než na kterou jsem byl zvyklý. Jak v programování, tak v týmové práci byl tak markantní rozdíl, až jsem se lekl,
jestli to pro mě nebude příliš velké sousto.Co jsi v té době uměl z hlediska technologií?


Technologie se neuvěřitelně rychle rozvíjí, a tak se člověk nikdy nepřestává učit. Musíte jít s dobou a přizpůsobit se. Když jsem nastoupil do StringData, tak jsem toho moc neuměl především z toho důvodu, že jsem se v předešlých letech vůbec nikam neposouval.
Dnes už mám mnohem více zkušeností a vím, že nejdříve je třeba vše důkladně prostudovat a seznámit se s novinkami. Teprve potom je možné nový směr implementovat.

Na první commit projektu, na kterém jsem začínal přišla odpověď „?“
a na druhý „si děláš srandu!“- slušně řečeno (směje se).

Začátek v nové práci musel být dost náročný, jak ses cítil?


Dodnes si pamatuji, že mi všichni ostatní připadali mnohem lepší než já.
Dokonce jsem si vyčítal, že je brzdím.


Nebylo to jednoduché, ale tvrdě jsem na sobě dřel a díky tomu a také velké podpoře týmu jsem brzy zapadl.

 


A jaký byl tvůj první projekt?


První byl pro mezinárodní biotechnologickou společnost. Absolutně jsem nerozuměl názvosloví. Zdálo se mi, jako by to bylo čínsky. Časem jsem si ale nová slova osvojil a později se dokonce podíval do výroby. To byl opravdu zážitek!Dnes jsi manažer a lídr týmu. Byl jsi vůdčí typ už v mládí?


Myslím, že ano, vůdčí typ se u mě projevil už na škole. Měl jsem své vlastní party přátel
a byl jsem kapitánem v několika sportovních kroužcích. Nikdy mi nedělalo problém převzít zodpovědnost a tíhu rozhodnutí na svá bedra, naopak.Co je hlavní náplní tvé práce?


Nejdůležitější částí mé práce je udržet dobrou náladu v týmu (směje se). Mít dobře fungující tým dostatečně motivovaných lidí je 50 % úspěchu. Snažím se udržovat flow a rozpoznávat, kdy mohu tlačit na pilu a kdy naopak ubrat, či podat pomocnou ruku. Snažím se, aby lidi v mém týmu táhli za jeden provaz. Když to čas dovolí, rád se na projektech sám podílím a jdu ostatním příkladem.


Významnou částí mé práce je také akvizice nových klientů a udržování vztahu se stálými zákazníky. Odhaluji jejich potřeby, které často nevidí ani oni sami.Jak to vypadá u vás na projektech?


Lídr řídí projekt a zodpovídá za kvalitu, čas, cenu a celkovou úspěšnost díla.
Celý tým je pak motivovaný úrovní projektu, odměnami a reputací mezi kolegy.
Pokud v někom vidím potenciál, jsem ochotný předat zodpovědnost na jeho bedra.


Vedoucím projektu se tak může stát každý, kdo na to má.

Jaké jsou v týmu vztahy?


Řekl bych, že přátelské, až téměř rodinné, což je pro správné fungování nesmírně důležité. Mnoho lidí si v týmu našlo velmi dobré přátele a tráví spolu čas i mimo práci. Osobně se snažím stmelovat tým pravidelnými týmovými obědy. Jednou za čas spolu také zajdeme
do Lokálu na pivo. Stejně jako každý počítač, i lidský mozek někdy potřebuje restart.
V hospodě se navíc skvěle probírají všechna podstatná rozhodnutí, která se udála.Jak efektivní je nábor lidí, kteří s programováním nemají žádné zkušenosti?


Nábor se v posledních letech hodně změnil. Přes vysokou konkurenci je těžké na trhu
pro sebe ukořistit kvalitního člověka za rozumné peníze. Nejlépe nám funguje získat absolventa, který si práci teprve začíná hledat. My si ho takzvaně vychováme podle sebe,
což je mnohem efektivnější než přeučovat něčí zvyky.A jak onboardujete tyto nové kolegy?


Každý nováček získá svého buddyho, neboli parťáka. Ten ho provádí příštími měsíci a podá ruku, když je potřeba. Buddy projde s novým kolegou “inkubátorový” projekt, v jehož rámci si “junior” musí vymyslet své vlastní zadání a kód, s nímž bude pracovat.


Proces: Zákazník vs. Programátor


Nováček se stane programátorem a musí obhájit dokončenou práci před buddym,
který představuje klienta. Projekt se validuje na základě dokumentace, jenž si programátor vytvoří sám už na začátku.


Tento postup by měl naše nováčky připravit na komunikaci s klientem a správné postupy, což se zatím osvědčilo.

Povíš mi ještě, co děláš, když nepracuješ?


Prioritou je pro mě můj syn, kterému se často a rád věnuju. Jinak hodně čtu a taky mě baví hraní Fify na Playstationu. S klukama z práce si také pravidelně chodíme zahrát fotbal. Zároveň si rád vyzkouším nějakou z těch nových sexy technologií. Často po večerech zkouším něco nového, práce je tedy doslova mým koníčkem.Jak dnes po šesti letech hodnotíš to, že jsi do StringData šel?


Řekl bych, že zlomově. Život nabral úplně jiné obrátky. StringData mi dala možnost rozvíjet se, kariérně růst a hlavně, vést tým skvělých lidí. Přesně to, co mi do té doby chybělo. 

Také jsem zde našel lásku svého života (směje se)!


Zaujalo tě, jak Ondra vypráví o StringData? Staň se jeho kolegou!


Do svého týmu právě teď hledá nové React JSPHP programátory.


Podívej se na otevřené pozice
anebo nám rovnou pošli email

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website you agree to this.