Nová HR manažerka Jana Derichová

S Janou Derichovou, která od dubna řídí HR oddělení, jsme si povídaly nejen o tom, jaké zkušenosti přináší do StringData a proč má slabost pro francouzské filmy.  První otázka – proč sis vybrala StringData?


Na přelomu roku jsem zvažovala, jak dál a narazila jsem na inzerát StringData. Natolik mě to zaujalo, že jsem se ozvala náborářce Evě Chýleové. Komunikace s ní byla tak příjemná a profi, že jsem byla zvědavá, jak to ve firmě vypadá.

 

Tak to je dobrý feedback na skvělou práci našeho HR. Co tě ještě zaujalo? 


Jsem typ člověka, který neustále a rád něco buduje, staví od začátku. Prostě za sebou potřebuju rychle vidět a znát konkrétní výsledky. Pokud si můžu vybrat mezi pozicí, která už je rozvržená do nejmenšího detailu a je potřeba vše jen dobře udržovat a mezi výzvou, při které mě čeká velký kus práce a spousta věcí, které je potřeba postavit od základů, jsem jednoznačně pro druhou variantu.

Rovněž ráda předávám a implementuju zkušenosti, které jsem se naučila v jiných firmách – od startupů po velké korporáty. Taky jsem zase hledala českou firmu, upřímně jsem se z angličtiny chtěla přepnout zpět do češtiny, potažmo z mezinárodních projektů zpět do projektů českých.

 

Co z toho, co máš zažité, by bylo fajn nabídnout StringData? 


Těch věcí je hodně, na kterých chci pracovat. Primárně se chci hlavně zaměřit na lidi, na jejich rozvoj, pomoc, mentoring.  V IT firmách často vidím, že jsou uchopené procesy, věci fungují samospádem, ale jsou trochu upozaděné některé aspekty, které souvisí s emocemi, nasloucháním a celkovou spokojeností lidí.


Jaké vlastnosti by podle tebe měl mít HR manažer?


Z hard skills určitě dobrá znalost legislativy a předchozí zkušenosti– ideálně z několika různých firem. Díky tomu člověk pozná různé typy firemních kultur, různé lidi, odlišné motivace a problémy. Navíc různé firmy mají jinak uchopené HR a jeho fungování. V současné době prochází HR obor velkými změnami, není již jen vyčleněnou jednotkou, která hlídá procesní část HR. Příležitostí je opravdu mnoho.

Pokud se zaměříme na soft skills, tak určitě empatie a umění naslouchat, schopnost podívat se na věci z různých úhlů pohledu a s nadhledem, intuice a „čuch“ na lidi.

„Člověk musí umět balancovat mezi tím, aby byl jednou nohou vždy na straně lidí, zároveň však na straně businessu a pomáhal firmě růst.“

Na druhou stranu nemůže být člověk jenom empatický, musí umět balancovat mezi tím, aby byl jednou nohou vždy na straně lidí, zároveň však na straně businessu a pomáhal firmě růst. Což je dost často tenký led. 

 

Co děláš, když nepracuješ?


Jsem rodinný typ a plně mě zaměstnávají moje dvě děti, pejsek a domek se zahradou.

S dětmi se už těšíme, až budeme moct vyrazit na kolo, do hor nebo do kina. Jsem velký cinefil, mám ráda francouzské filmy. Možná i proto, že jsem měla možnost žít ve Francii a francouzskou kulturu si tak oblíbit.


Co budeš považovat za úspěch, když se ti to letos povede?


Ráda bych se zaměřila na onboarding, digitalizaci v HR, funkční procesy a firemní kulturu. Určitě potřebujeme umět dobře měřit a sledovat nábor, ve kterých streamech a pro kterou pozici dává určitý typ náboru smysl, bez toho se v rozvoji firmy dál posuneme jen pomalu. Důležité bude také téma Employer Brandingu.

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website you agree to this.