Ředitel Automation Teamu Jirka Gróf

V dnešní době je populární téma robotizace a nahrazování lidských sil moderními technologiemi.
Měli bychom se obávat, že nás jednoho dne umělá inteligence připraví o práci?
Nebo roboti přicházejí pouze proto, aby nám pomohli s nudnou rutinní činností?

Jirko, jak bys popsal své začátky?


Nejdříve jsem se stal členem týmu SyDesk, kde jsem konfiguroval monitoring. Podílel jsem se na tvorbě simulačních skriptů a technických měření. Simulace obsluhovaly GUI aplikace. Dalo by se říct, že se jednalo o oblast, kde se zrodil robot UltimateRPA.

 


Co tě na firmě zaujalo?


StringData pro mě byla vstupní branou do světa IT i prostředí softwarové společnosti. Nevěděl jsem tenkrát co je to aplikační monitoring. Byl to pro mě sice cizí svět, zato velice lákavý. Stále si pamatuji tu chvíli, kdy jsem objevil inzerát. Okamžitě jsem na něj odpověděl. Zdálo se mi, že je mi šitý na míru. Naprosto jsem se v něm našel. Jednalo se o juniorní pozici, která odpovídala mým zkušenostem.

 


Co jsi v té době uměl z hlediska technologií?


V podstatě jen naprosté základy, které jsem si odnesl ze studií. Vše jsem uměl spíše teoreticky a zbytek se doučil až v praxi. Tady ve StringData jsem dostal příležitost všemu porozumět do hloubky a vše si vyzkoušet na vlastní kůži.  

Vánoční večírek StringData - 2010

Začátek v nové práci musel být dost náročný, jak ses cítil?


Bylo mi tenkrát teprve 22 let a ve firmě jsem patřil k nejmladším. Neuměl jsem ani polovinu z toho co ostatní, což mě nutilo víc se snažit a jít za své limity. Dostal jsem hodně prostoru učit se v Pythonu. Po měsíci zaškolování mi byl přiřazený první projekt. Rychle jsem se posouval dál a zanedlouho se ze mě stal specialista na aplikační monitoring.

 


Jaký byl tvůj první projekt?


Šlo o monitoring internetového bankovnictví pro Raiffeisenbank. Trvalo to tři měsíce. Neustále jsem seděl u klienta a nastavoval robota. To, že jsem pracoval přímo v kanceláři klienta, mi umožnilo zjistit jak to tam funguje. Přestože to bylo náročné, tak si té zkušenosti cením dodnes. 

 


Nyní pracuješ na oddělení robotizace, mohl bys to přiblížit i pro laiky?


Jedná se o způsob automatizace rutinních činností pomocí softwarových robotů, které naše oddělení vyvíjí. Zastávají nudnou manuální práci, kterou dříve vykonávali zaměstnanci klientů převážně na backofficu. Na základě instrukcí ve formě skriptu vykonávají procesy stejným způsobem jako uživatelé. Navíc roboti nepotřebují spánek ani přestávky, nedělají chyby a nevadí jim noční směny. Robotizovaný proces může být komplexní a zahrnovat složité větvení. Stačí zajistit vstupní data a přesný popis, jak postupovat v jednotlivých případech.


Přečti Jirkův článek o robotizaci!Dnes je z tebe Automation Department Director. Co je pro tuto pozici důležité?


Stát za svým týmem a být jim oporou při každodenní práci. Mým úkolem je dodávat kvalitní řešení a přinášet nové výzvy. Leadership je na pozici manažera důležitý. Uvědomuji si, že je potřeba kolegům nechat prostor k rozvoji. Spolu s nimi roste také firma. Je důležité, aby byl respekt na obou stranách.

  


Nahrazují roboti pracovní sílu?


Běžně tomu tak je například u průmyslových robotů. U těch softwarových bych neřekl, že člověka nahrazují. Spíš jde o to, že za něj udělají nepříjemnou rutinní práci. Časem nahradí zaměstnance na pozicích, o které nikdo nestojí. Lidi stereotypní činnosti nebaví a jsou z nich frustrovaní. Někteří se touží posouvat a roboti od StringData firmám umožní, aby se pracovní pozice mohly vyvíjet. 

 

„Kvalitní zaměstnanec je ten, pro něhož je i přes atraktivní finanční ohodnocení nejpodstatnější, zda mu práce dává smysl, vnitřně ho naplňuje a chodí do ní s radostí."

 

Na to, jak se bude po zavedení robotů trh vyvíjet, jsou různé názory. Roboti se učí a zdokonalují velice rychle a je jen na nás, jak to bude dál. Jsem rád, že jsme součástí tohoto odvětví. Protože právě my jsme ti, kteří ovlivňují, jak bude trh vypadat.

 


Co je hlavní náplní tvé práce?


Jsem ředitel Automation Teamu. Mám na starosti robotickou procesní automatizaci od obchodních aktivit, přes implementaci, až po následnou podporu běžného provozu. Věnuji se také budování vztahů s našimi klienty.

 


Jak to u vás vypadá na projektech?


Jsme v kontaktu se stávajícími i novými klienty, kterým se snažíme nabídnout řešení přesně dle jejich potřeb. Důležitý je také co možná nejkratší čas návratnosti investice do robotizace. U nových klientů prosazujeme zahájení robotizace jedním procesem. Osvědčilo se nám to jako nejúčinnější. Zahajovat časově náročnou analýzu napříč celou organizací, která má za cíl identifikovat co největší počet procesů vhodných pro robotizaci, je zbytečně složité.

Výhodu tohoto přístupu vidím v tom, že klientovi během krátké doby dodáme první robotický proces, ze kterého čerpá benefity robotické automatizace velmi rychle, a až následně připojujeme další procesy.

 


Jaké jsou v týmu vztahy?


Z mého pohledu jsou skvělé. Máme přátelský a pohodový kolektiv. Trávíme spolu spoustu času i mimo kancelář na firemních akcích nebo společných obědech. Jsme sehraní. Nikdo se nebojí říct, že má problém a požádat ostatní o pomoc.

 

Náš tým bych přirovnal k puzzle. Každý zaměstnanec tvoří specifický dílek a dohromady tvoříme systém, který perfektně funguje. Namixovaní jsme i genderově. V šestičlenném týmu máme dvě programátorky. Jsou pečlivé, strukturované a mají za sebou řadu úspěšných projektů.

Finále pražské streetballové ligy - 2019

Povíš mi ještě, co děláš, když nepracuješ?


Rád trávím čas s rodinou a přáteli ze svého basketbalového týmu. Často sportuji. Někdy jsem u počítače i mimo práci. Rád si zahraji nějaké hry, ale to už jen zřídka.

 


Jak dnes hodnotíš rozhodnutí stát se součástí StringData?


Jako super krok. Jsem tu už téměř 10 let a v podstatě nic jiného než StringData neznám. Zároveň ale vím, jak to chodí u klientů, a rozhodně bych neměnil. Naše firma mi umožnila neustále se zlepšovat a učím se vlastně dodnes. Řekl bych, že tak to má být. Život je cesta a kariéra stejně tak.

 

Zaujal tě článek s Jirkou?


Přidej se k nám! 


Podívej se na otevřené pozice na našem kariérním webu a staň se součástí SD teamu.

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website you agree to this.